• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/PolatderesiKulturYardimlasmaDernegi/
  • www.twitter.com

Bayram AKTAŞ
whitestone58@hotmail.com
GÖÇ KONUSUNA FARKLI BİR BAKIŞ AÇISI
31/05/2012

GÖÇ KONUSUNA FARKLI BİR BAKIŞ AÇISI

Bir önceki yazımda göç konusuna bir girizgah yapmıştım. Şimdi ise göç olgusuna farklı bir bakış açısı ile değinmeye çalışacağım.

Göç kavramı insanların akıllarında hep olumsuz bir konu gibi yer eder nedense. Peki hiç mi olumlu yönleri yoktur? Elbette ki vardır. Eğitim öğretim için yapılan göçler buna bir örnektir.

Şöyle ki; Daha önceki yazımda da değindiğim ekonomik sıkıntılarla mücadele için yapılan göç konusu irdelendiğinde ekonomik kaygıların bir tezahürü olarak yapılan göçlerin ilk etabını eğitim ve öğretim süreci başlatmaktadır.

Köylerimizde anne ve babalar evlatlarının geleceklerini düşünerek eğitim öğretim süreçlerini devam ettirmeleri için Suşehri’ne yada İmranlı’ya göndermekte ve gurbette böylelikle başlamakta. Maddi imkanları daha da iyi olan aileler çocuklarını eğitim öğretim süreçlerini İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlere göndererek de devam ettirmektedirler.

Burada, tabii ki çocuklar da bu eğitim öğretim sürecinde kendilerinde mevcut bulunan cevheri sergilemeleri hem aileleri hem de memleketleri için büyük önem taşımaktadır.

Daha evvel değerli büyüğüm Cemalettin OLGUN ağabeyimin de yazdığı bir yazıda, üniversite sınavlarında büyük başarı sergileyen genç bir kardeşimiz Damla OLGUN geldi aklıma.

Eğer bu kardeşimiz eğitim öğretim süreci için köyünden kalkıp Suşehri’nde eğitimine devam etmese idi bu başarıyı ortaya koyabilir miydi. Üniversite eğitiminin ardından gerek ailesi gerekse memleketine faydasının dokunacağı aşikardır. Kaldı ki memleketimizin böyle gençlere ihtiyacı tartışılmazdır.

Yine Cemalettin ağabeyimin daha evvel yazdığı bir yazıda köyümüzde okuyan ilk çocuklarda bu örnek dahilindedirler.

Bu bağlamda köylerimizde içlerinde cevher bulunan çocuklarımızı mutlaka okutmalıyız. İmkansızlıklar konusunu dert edip bu çocuklarımızın geleceklerine ve memleketlerine yapacakları katkıları heba etmememiz gereklidir. Derneğimiz ve memleketimizin önde gelenleri ve işverenleri burslar vermektedirler. Bu burslardan faydalanmalı ve evlatlarımızı memleketlerini terki diyar etmeleri pahasına okutmalıyız. Birkaç sene çekilecek sıkıntının ardından alınacak meyveler unutulmamalıdır.2195 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Zabit Abi'nin Maceraları - 13/08/2017
Zabit Abi'nin Maceraları
Zabit Abi'nin Maceraları - 13/08/2017
Zabit Abi'nin Maceraları
Yeni Bir Açılım - 21/04/2017
Yeni Bir Açılım
SİVAS TÜRKÜLERİ - 20/04/2017
SİVAS TÜRKÜLERİ
OKUDUĞUM ŞİİRLER - 19/04/2017
OKUDUĞUM ŞİİRLER
Çanakkale Şehitlerine - 05/04/2017
Çanakkale Şehitlerine
Zulmü Alkışlayamam - 04/04/2017
Zulmü Alkışlayamam
Muhsin YAZICIOĞLU'nun "ÜŞÜYORUM" şiiri - 31/03/2017
Muhsin YAZICIOĞLU'nun "ÜŞÜYORUM" şiiri
Atiyi Karanlık Görerek Azmi Bırakmak - 18/03/2017
Atiyi Karanlık Görerek Azmi Bırakmak
 Devamı