• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/PolatderesiKulturYardimlasmaDernegi/
  • www.twitter.com

2008 ŞENLİKLER

Suşehri Karataş Yayla Şenlikleri Yapıldı

Sivas'ın Suşehri İlçesinde Polatderesi Karacaören Karataş Yayla Şenlikleri Düzenlendi.

Sivas'ın Suşehri ilçesinde Polatderesi Karacaören Karataş Yayla Şenlikleri düzenlendi.

Suşehri ilçesi Polatderesi mevkiinde bulunan KavşutPolatlı, Taklak, Yoncalı, Kemallı ve Karacaören köylerinden oluşan 6 köyün katılımı ile kurulan Polatderesi Köyleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen Karataş Yayla Şenlikleri coşkulu geçti.

Yayla şenliklerine katılan AK Parti Sivas Milletvekili Selami Uzun yaptığı konuşmada, Polatderesi'nde bulunan köy halkının, 2002-2003 yıllarında kendinden, köylerinden geçen ve Suşehri-İmranlı yolunun karayollarına bağlanması ve asfalt yapılmasını istediklerini ve bu yolun karayollarına bağlandığını ve İmranlı'ya kadar asfaltının yapıldığını söyledi. Uzun konuşmasına şöyle devam etti: "O tarihlerde bu bölgeye geldiğimde vatandaşların benden isteği; Polatderesi yolunun Karayolları'na bağlanması ve yolun asfalt olması idi. Çok şükür biz bu günleri gördük ve daha iyi günleri göreceğiz. Polatderesi'ndeki tüm köylerin bağlantı yolları da bu sene asfalta kavuşacak. Bu köyler hem Suşehri hem İmranlı'ya hem de Türkiye'ye kolayca ulaşım sağlayabilecekler. Bu yol, her zaman Suşehri ve İmranlı ilçeleri arasında bir ticaret yoludur. Çünkü İmranlı ve Suşehri esnafları bu yolu ticaret güzergahı olarak kullanmaktadırlar. Yolları asfalt hale getirerek, vatandaşlarımızın kolay ticaret yapmasını sağladık. Bu yol genişletilerek, karayolları ağında önemli bir yol güzergâhı haline getirilecek. Karacaören köyünün de, bu yıl sulama kanallarını bitirdik. İnşallah başka eksikleri var ise onları da halledeceğiz. Tabiî ki Suşehri'nin tüm köylerinin eksiklerini gidermeye çalışıyoruz."

"Kene ısırmasına aldırmadan bu kadar halkımız piknik alanını doldurdu" diye sözlerine Başlayan Suşehri Kaymakamı Abdullah Demir, belediye tarafından kene ilaçlama çalışmasının yapıldığını söyledi. Demir, önümüzdeki yıl Karacaören köyünden sonra piknik alanına gelen yolda çalışma yapacaklarını söyledi. Demir, şunları söyledi: "Suşehri Kültür ve Yardımlaşma Dernek yönetimine, Suşehri bölgesinde ilk olarak yapılan ve Sivas'ta dahi ilk örneği olan Günlüce köyündeki fıstık aşılamasını görmelerini istiyorum. Köylülerin bu güne kadar kendi yöntemleri ile fıstık yetiştirdiler ve bu fıstıkları İstanbul'da satıyorlardı. Bu projeye Sivas Valimiz Veysel Dalmaz büyük destek verdi ve şu anda bu bölgede bulunan melengiç ağaçlarına fıstık aşılaması yapıldı. Dernek yönetiminin gidip bunları görmesini istiyorum."

Ayrıca Bostancık köyünde, kışın kapalı alan 450 adet bodur elma fidanı yetiştirildiğini dile getiren Demir, bu yeri de herkesin görmesini istediğini dile getirdi. Demir, şöyle devam etti: "Akşar köyümüzde Mevlana'nın, Erzincan'a dönemin valisini ziyarete giderken öğrencileri ile birlikte kaldığına dair deliller ve bununla ilgili bir köyde birçok mezarlar mevcut. Benim, federasyon ve Suşehri Derneği'nin Osmanlı arşivlerinden gerekli dokümanları çıkartarak her yıl Konya'da yapılan Mevlana anma etkinliklerinin bir ayağının da Akşar köyünde yapılmasını istiyorum."

Suşehri Belediye Başkanı Şaban Coşkun da önümüzdeki yıl Suşehri'nde çok büyük bir şenlik yapacağının müjdesini verdi.