• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/PolatderesiKulturYardimlasmaDernegi/
  • www.twitter.com

Polat

 

POLAT KÖYÜ CAMİİ HAKKINDA


                                                                                  Celalettin Keskin

      Polat köyü; Suşehrine 30 km. uzaklıkta tipik bir anadolu köyüdür. Polat deresine adını vermiştir. Demir madeni olduğundan köyün adı bu isim ile anılmıştır. Eski bir rum köyüdür. Köyümüz, rakımı yüksek dağların eteklerinde bir vadiye yerleşmiştir. Bir tarafında Kızıldağ diğer tarafında Kösedağ ile çevrilidir.

       Tarihte 93 harbi diye geçen 1877–1878 Osmanlı - Rus savaşlarında Ruslar kafkasyayı geçip Artvin, Kars ve Erzurum kadar geldiler. Buradaki Müslüman nufus  Rus zulmünden kaçıp anadoluya göç etmek zorunda kaldı. Annesi Çeçen olan Sultan 2.Abdülhamit Han bu göçlere ayrı bir alaka göstermiş, insanların iskânları ile ilgili birimler oluşturmuş, onlara arazi, hayvan vermiş, konutlar inşa ettirmiştir. Polat deresi ile anılan bu vadiye o zaman Artvin ve Erzurum’dan gelen bu muhacirler yerleşmiş ve onların yeni vatanları bu topraklar olmuştur.

         Ben Molla Ali diye çağrılan bir âlimin torunuyum. Dedem ise derede yol, köprü, çeşme yapan, çok iyi bir marangoz ustası İsmail Keskindir.

        Kendisinden tarihle ve yöremizle ilgili bilgiler dinledim. Köyümüzün diger büyükleri  Musa Arslan, İsmail İşler, Şevket Yılmaz, Kazım Uludağ, Nuri Kılıç, İbrahim Uludağ, Nail Işık, Yusuf Kaya, Dursun altın, Yusuf Erdem Ali Semiz ve diğer adını yazamadığımız köyümüzün insanlarını burada anmadan geçemeyeceğim. Bu saydığım isimler köye göçenlerin 2.ci kuşak aile reisleridir. Allah cümlesine rahmet eylesin.

         Dedemden dinlediğim anılarında köydeki camii buraya göç eden dedeleri- miz tarafından yapılmıştır. İyi bir usta olan Molla Ali, rum veya ermeni bir usta ile beraber çalışmıştır.

          Duvarlarda kullanılan taşlar özenle murç ve çekiç ile yontulup hazır Taş blok haline getirilmiş, hepsine ayrı ayrı numara verilmiş, Cami inşasında o numaralandırılmış taşlar yerlerine koyularak cami duvarları yapılmıştır. Cami duvarındaki kitabede bu camiyi “yapan ali usta 1312 ” diye molla ali dedem tarih düşmüştür. Eskiden kullanılan

             Takvim hem hicri hemde Rumi idi. O tarihlerde rumi kullanılıyordu. Bu günkü Miladi Takvime çevirdiğimizde 1896 tarihinde yapıldığını buluyoruz. Cami 116 Yıllık tarihi bir yapıdır.

            Köy halkı lbirliği ile kısa bir zamanda cami inşaatını bitirmiş ve ibadete

Açmıştır. Cami içinde kullanılan ahşap tavan kaplamaları minberi de ayrı

Bir emek ve alın teri mahsulüdür. O zamanın el aletleri ile marangoz ustaları günlerce koca ağaçlardan bu güzelim eserleri ortaya çıkarmıştır.

Ayrıca kışları soğuk olan köyde camiyi ısıtmak için odun sobası kullanılmış

Odunlar için cami arka tarafında basamakla çıkılan odunluk yapılmıştır.

Cami kapısındaki çekme kolu (aynı zamanda tak tak) kilit ve anahtarlar

Ayrı bir sanat eseri niteliğindedir. Bu eserlerin ortaya çıkarılmasındaki etkenler; inanmak, sabretmek, şükretmek ve yaptığın işi sevmektir.

         Cami 26/27 Aralık 1939 yılında yaşanan Erzincan depremini geçirmiştir. Dedelerimizin Büyük harekât diye andıkları bu depremde Polat köyünden yıkılan evler, hayatını kaybeden insanlar oldu. Cami ziyaret denilen yerin ve kayalıkların tam altıdadır. Depremde kopan tonlarca ağırlıktaki kayalar aşağı yuvarlanıp birkaç eve isabet edip onları yıkmış fakat camiye isabet etmemiştir. Bugün bile gidip bakıldığında büyük kayalar gelmiş tam caminin dibinde durmuştur. Bu da ilahi bir koruma olsa gerek.

    Erzincan depreminin Polatderesindeki etkilerini araştıran Cemalettin Olgun, köyümüzle ilgili olarak bu tespiti yapmıştır, yazısından aktarıyorum.

POLAT KÖYÜ 

      Polat deresine ismini veren Polat köyü 1939 yılı itibariyle 25 haneli bir köydü. Köy nüfusu ise 143’tü. Depremde nüfusun % 9 una tekabül eden 12 kişi hayatını kaybetti. Polat yerleşim itibariyle yüksek kayalıkların eteğinde kurulu bir köydür. Depremde dağlardan kopan büyük kaya parçaları damların üzerine çöküp adeta silindir gibi ezip geçtmişti.  Ölümlerin çoğu bu büyük çarpmalardan meydana geldi. Bu köyde hayatını kaybeden köylülerimiz:

 

1 Rıfat KılıçMüsayip / Güllü1913 / 34
2 Mızrap KılıçVahip /  Güllü1921 / 18
3 Peruze KılıçAhmet / Tevfika1902 / 37
4  Tevfika KılıçMustafa / Arzu1878 / 61
5  Şehrinaz KılıçKasım / Refika1930 / 09
6  Şerife TuranAbdullah / Hanife1930 / 09
7  Emrullah YıldızArif / Kıymet1901 / 38
8  Fevzi YıldızEmrullah / Rabiye1932 / 07
9  Rabiye YıldızFaiz / Emine1908 / 27
10 Mustafa YıldızEmrullah / Rabiye1935 / 04
11 Niyazi YıldızEmrullah / Rabiye1937 / 02
12 Aslı YıldızEmrullah / Rabiye1938 / 01
   

      Kılıç ailesi depremde 10 nüfuslu bir aileydi, aileden 5 kişi hayatını kaybetti. Yıldız ailesi ise 7 nüfusluydu. Deprem sonrası bu aileden sadece 1 kişi hayatta kalabildi. Polat köyünde en büyük yıkım bu ailelerde yaşandı.

     Günümüzde köyün aşağı taşınmasıyla birlikte cami yukarı köyde tek bina

Olarak kalmıştır. Karayolları çalışmasında işciler kalmış, cami hor kullanılmıştır. Şimdilerde ise camii bakımsızlıktan viraneye dönmektedir.Atalarımızın yaptırdığı bu caminin koruma altına alınması ve Caminin yanına yatılı kuran kursu yapılarak insanların hizmetine verilmesini arzu ediyoruz. Havası sakinliği ile tam bir ilim öğrenme yeri olabilir.

Kısaca Polat Köyü Camii tarihi yazmış olduk.,Elinde değişik kaynakBilgi ve belge olanlar var ise bizimle paylaşsın, yeniden daha güzel bir yazı hatta kitapçık hazırlayabiliriz.

           Tarihimizi ve geçmişimizi asla unutmayalım, ona sahip çıkalım


Yorumlar - Yorum Yaz