• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/PolatderesiKulturYardimlasmaDernegi/
  • www.twitter.com

AbdullaH ARSLAN
aarslana@gmail.com
Polat Deresi'nin kalkınması için neler yapılabilir?..
23/07/2010

Polat Deresi Köyleri engebeli arazilerden oluştuğundan büyük ve küçükbaş hayvancılık için elverişli yayılım arazileri mevcuttur. Besicilik fevkalade yapılabilir. Sütlerin toplanması, ihtiyacı karşılayacak bir soğuk hava deposu yapılması ürünlerin muhafazası için gereklidir. Arıcılık yapamya müsait geniş arazileri ve doğal kır çiçekleri bulunması bölgede arıcılığın yapılması için bulunmaz bir nimettir.

Sulak arazilerinde çok lezzetli meyve ve sebzeler yetiştirilmektedir. Bu ürünler daha verimli ve modern tarımla desteklendiğinde ticari gelir elde edilmesi bu işi yapanların emeklerini mutlaka karşılayacaktır. Meyveciliğin birçok çeşidi bilhassa ceviz için süper bulunmaz bir iklime sahiptir.

Doğada kendiliğinden yetişen birtakım bitki türleri incelendiğinde baharat ve şifalı otlar niteliğinde toplanarak değerlendirilebilinir.

Köylerde bulunan kaynak suları tahlil ettirilip ambalajlanmak sureti ile ticari kazançlar elde edilebilir. 

Taklak Köyünden geçen dere üzerine kurulabilecek bir gölette hem bölgenin arazileri sulanır hemde tatlı su balıkçılığı için imkan hazırlayacaktır.

Havası doğal bir klima iklimine sahip olduğundan bölgede yapılabilecek dağevleri oraya turist çekecektir. Dağ yürüyüşü sporları, Yamaç paraşutu gibi sporların yapılması için uygun arazileri mevcuttur. Bunların yanında bölgede avcılık da yapılabilir. 

Bazı köylerde madenler olduğu bilinmektedir. Bu maden ocakları da işletilmek suretiyle ekonomiye katkı sağlayacaktır.

Bölgemiz teşvik kapsamında olduğundan girişimcilerin bu hususları dikkate alarak bölgede yatırım yapabilirler.

Bu köyler Suşehri ile İmranlı ilçlerini birbirine bağlayan en kısa yol üzerindedir. Bu sebeple ürünlerin değerlendirilmesi için ulaşım imkanlar dahilindedir.

Birşeyler yapılmaz ise köylerimiz sürekli boşalmakta, sürekli şehirlere göç devam etmektedir. Şehirde yaşayan yeni nesillerin köyleriylede bir bağı kalmamaktadır.5837 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Neler yapılmazki.     27/07/2010 23:50

En başta geleni ve en önemlisi polatderesinin turizme kazandırılması olacaktır. Doğa turizmi. Tracking. Yamaç Paraşütü. Yukarıda yazdığım 3 başlık için polatderesi biçilmiş kaftandır. Polatderesi derneği yönetiminin bu konularda çalışmalar başlatmaları gerekir diye düşünüyorum. Saygılarımla.
Bayram AKTAŞ

Yazarın diğer yazıları

Adı Kerim Olsun - 22/05/2019
Amcam “Bu çocuğun adı Kerim olsun” der. Aile büyüklerinde, atada, dedede, sülalemizde “Kerim” isminde hiç kimse yoktur.
Sosyal Medya Özgürlüğün Neresinde - 27/03/2014
Yani eskiden bir terör örgütlerinin eline silah verilip adam öldürülüyorsa, şimdi klavye verilip bu şekilde amaca ulaşılmaya çalışılıyor. Bu durumda kendimize sormamız gereken soru şudur; "Biz mi Twitter i kullanıyoruz, Twetter mi bizi kullanıyor."