• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/PolatderesiKulturYardimlasmaDernegi/
  • www.twitter.com


Celalettin KESKİN
celokeskin@mynet.com
MERHABA ÇOCUKLAR:TATİL GELDİ
08/06/2012

MERHABA ÇOCUKLAR;TATİL GELDİ.

Karne günü geldi.yorucu bir eğitim ve öğretim döneminin sonuna geldiniz.İyi veya kötü herkes karnesini alacak.Bu hayatın gerçeği. Karnemiz iyi ise ,başarının devamı için çalışmalıyız.Eğer kötü ise Bu hayatın sonu değil, eksiklerimizi görüp plan yapmalı başarıyı yakalamalıyız.

Yaz tatillerini boş geçirmemeli çeşitli sosyal ve eğitimsel Aktivitelerle meşgul olmalıyız.Yaz okullarına gitmeli ,spor  yapmalı ,bol  bol kitap okumalıyız.Bu konularda uzmanların dediklerine kulak vermeliyiz.

Haber 7 yazarı Psikolojik Danışman & Psikoterapist Mehtap Kayaoğlu, karne gününde çocuklarına nasıl davranmaları gerektiği konusunda ailelere tavsiyelere bulundu.Kayaoğlu'nun velilere tavsiyeleri şöyleydi:
Karne; ailelerin kendileriyle çocukları arasindaki ilişkide "yüzleştikleri" gündür. Sorumlulukların sağlıklı dağılıp dağılmadığı, aile içi ve toplumsal yaşam prensiplerinin çocuklara doğru aktarılıp aktarılamadığının göstergesidir! Dolayısıyla bir karnenin zayıflarla dolu olmasının faturası, tek başına çocuğa yüklenmemelidir! Aileler, kötü notların ne kadarı kendilerine ait düşünüp tefekkür etmelidir!
Çocuğuna verimli ders çalışmayı ögretemeyen anne baba, onlara ögrenmeyi sevdiremeyen eğitim sistemi, bilgisayar/internet/kötü arkadaş/madde gibi yerlerde mutluluğu aratmaya çalışan, gittikçe kötüleşen sosyal yaşam koşullarımızın da bu kötü karnede payı olduğu unutulmamalıdır! 
 

 

 Sağlıklı ilişkilerin olduğu ailelerde çocuklar sorumluluklarını alırlar. Ders çalışmaya bayılmıyorlarsa bile görev bilinciyle kendilerine düşeni yaparlar. Bilirler ki netice değil, vazifeyi yerine getirmek önemlidir! Emek verilmelidir! Şartlar ne olursa olsun, insan her konuda üzerine düşeni yapmalıdır!

Özetle karne, ailenin dengeli ilişkisinin olup olmadığını gösteren belgedir! Çocuğa kızılmamalıdır! Oturup güzelce durum değerlendirmesi yapıp, ders programı oluşturup, görev dağılımını düzene koyarak verimli bir tatil planlaması yapılmalıdır!

Planlama ve ders çalışmayı sevdirmek için okulların açılmasını beklemeyin! Şimdiden ders çalışmayı sevdirme ve ilişkileri dengeleme için yardım alın...

Zira çocuklarınızın sosyal yaşam becerilerini artırmak istiyorsak, hazır tatilken onlara beceri kazandıralım. Tatili, ense tatili olmaktan çıkarıp, kişisel gelişim vesilesi haline getirelim.(alıntı:haber7.com)

Hepinize iyi tatiller,sağlık ve mutlu günler dilerim.


2929 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Gerçek hicrete yol almak… - 04/09/2019
Gerçek hicrete yol almak...Kaybettiğimiz hasletlerimiz….
Hüzünlü Bayramlar - 28/05/2019
HÜZÜNLÜ BAYRAMLAR
KERBELAYI ANLAMAK.... - 18/09/2018
Hz. Hüseyin'in Kerbela'da şehit edilmeden önceki konuşması
Süleymaniye`de Bayram Sabahı - 14/06/2018
Süleymaniye`de Bayram Sabahı
Pulsuz Dilekçe - 26/09/2017
Pulsuz Dilekçe
KURBAN KESMEK VE KESTİRMEK İÇİN VEKALET VERMEK - 23/08/2017
KURBAN KESMEK VE KESTİRMEK İÇİN VEKALET VERMEK
ÖZLEDİĞİMİZ VE UMUTLA BEKLEDİĞİMİZ BAYRAMLAR - 21/06/2017
ÖZLEDİĞİMİZ VE UMUTLA BEKLEDİĞİMİZ BAYRAMLAR
BAŞARILI İNSANIN SIRRI - 06/05/2017
BAŞARILI İNSANIN SIRRI
KALDIRIMLAR - 25/03/2017
KALDIRIMLAR
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret234874